MARKA VE PATENT TESCİL AYNI ANLAMA MI GELİR?

MARPATAS_POSTLAR‘Marka tescil ettirmek istiyorum’ ile ‘patent tescil ettirmek istiyorum’ günlük konuşmalarımızda bize aynı şeyi ifade ediyor gibi gelse de aslında birbirlerinden farklı anlamlara gelmektedir.

Avrupa ve Amerika’da hızla gelişen marka, patent ve tasarım dünyasında bireyler, yarattıkları buluş, tasarım ya da markalar ile doğru işlemler yaparak para kazanıyor. Hem profesyonel hayatta daha doğru adımlar atabilmek hem de elimizdeki değerler ile para kazanabilmek için bu iki kavramı doğru anlamalıyız.

Farklıları özetlemek gerekir ise aşağıdaki tabloyu inceleyebiliriz;

MARKA TESCİLİ PATENT/FAYDALI MODEL TESCİLİ
·         Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi her türlü işaretlerdir. ·         Bilimsel ve teknik bir buluşun ya da böyle bir buluşu uygulama alanında kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren resmi belge
·         Yenilik, buluş özelliği taşımak zorunda değildir. ·         Yenilik, buluş özelliği taşımak zorundadır.
·         Sanayide uygulanabilirlik özelliği beklenmez. ·         Sanayide uygulanabilirliği önemlidir.
·         İlgili ürün/hizmet’ in tanıtılması ve benzerlerinden ayırt edilebilme özellikleri korunur. ·         İşlevsel ve teknik özellikler korunur.
·         Her 10 yılda bir sonsuza kadar yenilemesi yapılır. ·         7,10 ve 20 yıllık süreçlerde korunur ve bu sürelerin sonunda halka mal olmuş kabul edilir.
0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.