KADIN İCATLARINI ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!

                 

Kadın eli değerse dünya değişir deriz. Nitekim tarih de bu söze tanıklık etmiştir. Geçmişten günümüze kadar devam eden, kadınlar tarafından icat edilen buluşlar hem beklediğiniz hem de hiç ummadığınız alanlardan olmaktadır.

Bulaşık Makinesi

Josephine Cochrane hizmetçisinin değerli porselen tabakları yıkarken kırmasına sinirlenip, 1886 yılında bulaşık makinesini icat etmiş ve patentini almıştır. Sistem günümüzdeki sisteme çok benzemekle beraber o dönemde ilk etapta restoran ve otellere satmıştır.

 

 

 

 

Testere

1800 yıllarında odun testereyi kullanabilmek için iki kişi ve çok efor harcamak gerekiyordu. Bunun üstüne Tabitha Babbitt ise bunun daha kolay bir hale getirerek 1813’te dünyanın ilk daire testeresini icat etti.

 

 

Tek Kullanımlık Bebek Bezi

Bu icadın kadın tarafından yapılması şaşırtmamış olabilir. Marion Donovan tüm kadınların çocuk yetiştirmekte  yaşamış olduğu zorlukları ortadan kaldırmak için kolları sıvamış ve su geçirmeyen/sızdırmayan tek kullanımlık bebek bezini 1949 yılında icat etmiştir. Bu buluşunu Pampers ismi ile patentlemiştir.

Otomobil Sileceği

1900’lerin başlarında otomobiller sileceksiz kullanılıyordu. Otomobil üretiminin ve kullanıcısının az olduğu bu dönemlerde, kar ve yağmur yağdığı zaman sürücüler arabadan inip camları temizlemek zorunda kalıyordu. Mary Anderson otomobil sileceğini bularak bu zahmete son verdi.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.