YERİMİZE SIĞAMADIK

Marpataş olarak 30 yılı aşkın süredir daha iyi hizmet verebilmek için çalışıyor ve her gün gelişiyoruz. Bu çalışmalarımızın doğrultusunda sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına, sektördeki kalıcılığımızın ve ciddiyetimizin bir göstergesi olarak İstanbul’daki ana ofisimizi taşımış bulunmaktayız. Artık yeni ofisimizde daha çok fikir, patent ve marka için daha çok yerimiz var.

tasinma

Adres: Ekinciler Caddesi, Ertürk Sokak, No: 5, Kat: 6, Kavacık / İSTANBUL / TÜRKİYE

Telefon: +902163315021

Konum: https://goo.gl/maps/1nkbK3bDKJ82

 

DÜNYADA EN ÇOK PATENTE SAHİP OLAN 5 KİŞİ

dunyanin5patent

Dünyada en çok patente sahip olarak hayatımızı değiştiren ilk 5 kişi 2016 yılı itibari ile sonuçlanmıştır.

 

1- 1958 yılında Avustralya’da doğan Kia Silverbrook, sayılar konusunda tartışmalar olsa da 2008 yılında patent üretiminde zirveye yerleşti. 1994-2016 yılları arasında yaklaşık 4732 patent almış olan Silverbrook çoğunlukla baskı, elektronik, dijital, internet,  LCD, güvenlik mürekkepleri, kimya, DNA, mekanik gibi alanlarda patent sahibidir.

 

2- 1942 Japonya doğumlu olan Shunpei Yamazaki, 2008 yılında zirveyi Kia Silverbrook’a kaptırmış olsa da, çoğunlukla güneş paneller, flash bellekler, sıvı kristal ekranlar alanlarında tam 4315 patente sahip.

 

3- Avustralyalı Paul Lapstun dünyanın en çok patent sahibi olan 3.kişisi. 2000-2015 yılları arasında 1278 adet patente sahip olmuştur. Lapstun’un Patentlerin çoğu baskı, dijital kağıt, elektronik, internet üzerine…

 

4- 1941 Amerika doğumlu olan Lowell L. Wood, Jr. sahibi olduğu 1240 patent ile Thomas Edison’u geçerek tüm zamanların en üretken Amerikalı buluşçusu. Patentlerinin çoğunluğunu lazer ve nükleer silahlar üzerine olan buluşları kapsar.

5- Hindistan doğumlu Gurtej Sandhu bugüne kadar almış olduğu 1208 patent ile en üretken buluşçular arasında 5. sırada yer alıyor. 1991-2016 yılları arasında çoğunlukla yarı iletken cihazlar ve film süreçleri üzerine buluşları olmuştur.

MARKA VE PATENT TESCİL AYNI ANLAMA MI GELİR?

MARPATAS_POSTLAR‘Marka tescil ettirmek istiyorum’ ile ‘patent tescil ettirmek istiyorum’ günlük konuşmalarımızda bize aynı şeyi ifade ediyor gibi gelse de aslında birbirlerinden farklı anlamlara gelmektedir.

Avrupa ve Amerika’da hızla gelişen marka, patent ve tasarım dünyasında bireyler, yarattıkları buluş, tasarım ya da markalar ile doğru işlemler yaparak para kazanıyor. Hem profesyonel hayatta daha doğru adımlar atabilmek hem de elimizdeki değerler ile para kazanabilmek için bu iki kavramı doğru anlamalıyız.

Farklıları özetlemek gerekir ise aşağıdaki tabloyu inceleyebiliriz;

MARKA TESCİLİ PATENT/FAYDALI MODEL TESCİLİ
·         Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi her türlü işaretlerdir. ·         Bilimsel ve teknik bir buluşun ya da böyle bir buluşu uygulama alanında kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren resmi belge
·         Yenilik, buluş özelliği taşımak zorunda değildir. ·         Yenilik, buluş özelliği taşımak zorundadır.
·         Sanayide uygulanabilirlik özelliği beklenmez. ·         Sanayide uygulanabilirliği önemlidir.
·         İlgili ürün/hizmet’ in tanıtılması ve benzerlerinden ayırt edilebilme özellikleri korunur. ·         İşlevsel ve teknik özellikler korunur.
·         Her 10 yılda bir sonsuza kadar yenilemesi yapılır. ·         7,10 ve 20 yıllık süreçlerde korunur ve bu sürelerin sonunda halka mal olmuş kabul edilir.

Zamlı Harçlardan Etkilenmeyin!

Ocak ayı itibariyle, TPE (Türk Patent Enstitüsü) tüm işlemleri yeni ve zamlı harçlar üzerinden yapacak. 2016 harçlarından faydalanarak, TPE’de yapacağınız müracaatlar için son 1 haftanın içindeyiz. 2017 yılı harçlarına yapılacak olan artışlardan etkilenmemek için danışmanlarımızdan bilgi alınız: marpatas@marpatas.comMARPATAS_POSTLAR

KADIN İCATLARINI ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ!

                 

Kadın eli değerse dünya değişir deriz. Nitekim tarih de bu söze tanıklık etmiştir. Geçmişten günümüze kadar devam eden, kadınlar tarafından icat edilen buluşlar hem beklediğiniz hem de hiç ummadığınız alanlardan olmaktadır.

Bulaşık Makinesi

Josephine Cochrane hizmetçisinin değerli porselen tabakları yıkarken kırmasına sinirlenip, 1886 yılında bulaşık makinesini icat etmiş ve patentini almıştır. Sistem günümüzdeki sisteme çok benzemekle beraber o dönemde ilk etapta restoran ve otellere satmıştır.

 

 

 

 

Testere

1800 yıllarında odun testereyi kullanabilmek için iki kişi ve çok efor harcamak gerekiyordu. Bunun üstüne Tabitha Babbitt ise bunun daha kolay bir hale getirerek 1813’te dünyanın ilk daire testeresini icat etti.

 

 

Tek Kullanımlık Bebek Bezi

Bu icadın kadın tarafından yapılması şaşırtmamış olabilir. Marion Donovan tüm kadınların çocuk yetiştirmekte  yaşamış olduğu zorlukları ortadan kaldırmak için kolları sıvamış ve su geçirmeyen/sızdırmayan tek kullanımlık bebek bezini 1949 yılında icat etmiştir. Bu buluşunu Pampers ismi ile patentlemiştir.

Otomobil Sileceği

1900’lerin başlarında otomobiller sileceksiz kullanılıyordu. Otomobil üretiminin ve kullanıcısının az olduğu bu dönemlerde, kar ve yağmur yağdığı zaman sürücüler arabadan inip camları temizlemek zorunda kalıyordu. Mary Anderson otomobil sileceğini bularak bu zahmete son verdi.

MARPATAS.COM BEŞ YENİ DİL SEÇENEĞİYLE YAYINDA!

MARPATAS_POSTLARMarpataş olarak 30 yıldır daha iyi hizmet verebilmek için çalışıyor ve her gün gelişiyoruz. Fikri ve sınai hakları kapsayan tüm konularla ilgili deneyimlerimiz ve verdiğimiz hizmetlere dair detaylar, artık beş yeni dil seçeneğiyle daha web sitemizde!

Ziyaretçilerimiz, halihazırda 100’den fazla ülkede yaptığımız çalışmalara, artık kendi dillerinde de ulaşabilecek. Bugüne kadar Türkçe ve İngilizce dillerinde yayın yapan marpatas.com.tr, artık İspanyolca, Arapça, Rusça, Fransızca ve Almanca dillerinde de dünyanın dört bir köşesine ulaşıyor.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ 10 MARKASINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Bu sorunun cevabını aslında biliyoruz. Çünkü hepimiz ev, iş yerleri ve çevremizde bu markalar ile tanıştık. Listede en çok Amerika Birleşik Devletleri yer alırken sıralamayı Güney Kore, Japonya, Almanya  takip etmekte.

Peki markaların sıralama ve marka değeri nasıl?

 

apple_logo_black-svg

Apple

Marka değeri: 118.9 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 21 artış artış

Ülke: ABD

Sektör: Teknoloji

new-google-favicon-logo

 

Google

Marka değeri: 107.4 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 15 artış

Ülke: ABD

Sektör: Teknoloji

1441179500551079382000px-coca-cola_logo

Coca Cola

Marka değeri: 81.6 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 3 artış

Ülke: ABD

Sektör: Gıda

ibm-logo-png-transparent-background

IBM

Marka değeri: 72.2 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 8 azalış

Ülke: ABD

Sektör: Teknoloji

microsoft-logo-png

Microsoft

Marka değeri: 61.1 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 3 artış

Ülke: ABD

Sektör: Teknoloji

general-electric-logo_0

General Electric

Marka değeri: 45.48 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 3 azalış

Ülke: ABD

Sektör: Farklı sektörler

samsung-logo-png-1Samsung

Marka değeri: 45.46 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 15 artış

Ülke: Güney Kore

Sektör: Teknoloji

toyota-logo-png-1Toyota

Marka değeri: 42.4 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 20 artış

Ülke: Japonya

Sektör: Otomotiv

mcdonalds_golden_arches

McDonald’s

Marka değeri: 42.3 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 1 artış

Ülke: ABD

Sektör: Restoran

mercedes-benz-logo-png-9

Mercedes-Benz

Marka değeri: 34.3 milyar dolar

Bir önceki yıla göre değişim: Yüzde 8 artış

Ülke: Almanya

Sektör: Otomotiv

Marpataş Bülten

BİLİM TARİHİNDE ADI: İRAN’IN DAHİSİ

Bugün en çok rubaileri ve düşündürücü şiirleri ile bilinen Ömer Hayyam, rubailerinin ötesinde, İslam Tarihinde gelmiş geçmiş İbn-i Sina’dan sonraki en etkili matematikçi ve astronomudur. Ömer Hayyam binom açılımını ilk kullanan bilim insanıdır ve çok iyi bir matematikçidir. Hayyam’ın Öklid teoremi üzerine de çalışmaları olup, Cebir Risalesi adlı kitabında, irrasyonel sayıların da rasyonel sayılar gibi kullanılabileceğini kanıtlayarak matematik dünyasında çığır açmıştır. Ayrıca, bu ispatla birlikte, geometride kullanılan, geniş, dar ve dik açı hipotezleriyle ilgili biçimlere ulaşarak Öklid dışı geometrinin temellerini atan ilk matematikçidir.

Nişabur’lu olan Hayyam, aynı zamanda medrese eğitimi almış İranlı bir şair ve filozoftur. Bilim tarihinde “İranın Dahisi” olarak ismi geçen Ömer Hayyam, Çadırcı anlamına gelen soy adını baba mesleğinden almıştır. Hayyam, bilgi ve eğitimini ilerletmek için, zamanın ilim merkezleri olan Semerkand, Buhara ve İsfahan şehirlerine çeşitli yolculuklar yaptı.

Semerkanddaki çalışmaları sırasında karşısına çıkan bilinmeyen sayılara “şey” adını verdi. Bu ismi zamanla “x” olarak kullanmaya başladı ve ölümünden yüzyıllar sonra, ilk Hayyam’ın kullandığı bu bilinmeyen anlamında gelen ”x” sembolü evrensel olarak, matematikte bilinmeyen anlamında kullanılmaya başlandı.

Yıldızların konumuna göre mevsimlerin hesaplanması

Hayyam’ın astronomi konusundaki uzmanlığı da biliniyordu. Hayyam’ın astronom yönünü öğrenen Selçuklu Sultanı Melikşah, Hayyam’ı huzuruna çağırtmış ve kendisinden doğru bir Güneş takvimi hazırlamasını istemişti. Bunun üzerine dönemin veziri Nizamülmülk tarafından bir rasathane yaptırıldı. Ömer Hayyam başkanlığında kurulan komisyon, bu rasathanede çalışmalar yaparak, daha önceki takvimleri düzenlemek yerine, mevsimlere tam olarak uyum gösterecek yeni bir takvim üzerinde çalışmaya başladı. Çalışmalar sonunda Ömer Hayyam, Celali Takvim ismi ile tarihe geçen Güneş takvimini yarattı.

Celali Takvim

Hayyam’ın, evreni anlamak için, geliştirdiği felsefe ve bakış açısı, klasik İslami felsefeden ayrılmaktadır. Hayyam düşüncelerini eşine az rastlanır bir edebi başarı ile 4’lükler halinde ifade etmiş ve bugün bilinen ünlü Rubaileri bu şekilde oluşmuştur.

Hayyam’ın ünü sebebiyle, kendisine mal edilmiş 1000’e yakın rubai olmakla birlikte, Ömer Hayyam’ın yazdığı kesin olarak bilinen rubailerinin sayısı 158’dir. Rubailerinde, Allah, dünya, evren, varoluş, devlet düzeni ve hayata dair hemen her konuya korkusuzca ve yer yer sivri bir üslupla yer vermiştir. Yazım sırasında, bakış açısı hiçbir kültür ya da kurala bağlı kalmaksızın son derece özgün ve bağımsız olmuştur. Ömer Hayyam, kendisinden önceki toplum ve düşünürlerin kabullerini irdelemiş, adeta varoluşu kendi izahı ile yeniden tanımlamıştır. Buradaki, objektif ve özgün yaklaşımı, ölümünden yıllar sonra, kendisine ve eserlerine evrensellik katmıştır ve yaşadığı çağı aşmıştır. Bir rivayete göre, Ömer Hayyam kapağı mücevher kaplı ünlü rubailerinden biri de ünlü Titanik Transatlantik ile tarihin sularına sessizce gömülmüştür.

Marpataş Bülten

DÜNYA DEVİ, 2015’İN 2. ÇEYREĞİNE, YENİ LOGOSUYLA GİRDİ!

2005 yılında, Paris’te sade bir oturma odasında kurulan ve bugün dünyanın 2. En büyük video paylaşım sitesi, logosunu değiştirdi! Kimden mi bahsediyoruz? Tabi ki Dailymotion’dan!  Dailymotion markası bugün 300 milyondan fazla izleyici ve 30 milyar aylık izlenme rakamlarına sahip dev bir dijital marka.  Geçtiğimiz aylarda, Londra merkezli ajans venturethree, markanın sadece logosunu değil, tüm ikon ailesini, yazı yüzü ve kullanıcı arayüzlerini de düzenledi. Marka yöneticilerinden,  Martin Rogard, ajansla da paylaştıkları marka özünü anlattı. Rogard, dailymotion markasının kullanıcıya, demokratik, keyifli hissettirmesini ve kullanıcının kendini ifade edebileceği bir yer olarak görmesini istediklerini bildirdi. Bu şekilde, dailymotion da logosunu yenileyen markalar arasında 2015 ilk çeyreğinde katıldı.

Marpataş Bülten

DEMKA PLASTİK’İN YILDIZI 2014’TE İHRACATLA PARLADI!

IMMIB( İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri), ülkemizin önce gelen sivil toplum kuruluşlarından olup, TİM(Türkiye İhracatçılar Meclisi)’e bağlı İhracatçı birliklerinden biridir. Nisan ayı içinde IMMIB’in gerçekleştirdiği, yılın en önemli etkinliklerinden olan, İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 2014’ün şampiyonlarına ödüller yağdı.

İhracatın Yıldızları Ödül Töreni, 10 Nisan 2015 tarihinde, Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKCİ’nin katılımı ile gerçekleştirdi. Törende, değerli müvekkillerimizden Demka Plastik,  “Plastikten Mamul Mutfak ve Ev Eşyaları İhracatında” 1. olarak ödülünü Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKCİ’den aldı. Demka plastik Plastik Mutfak ve Ev eşyaları sektöründe 2014 yılı içinde en fazla ihracatı gerçekleştirerek 1. Olduğu törende, ödülü, Demka Plastik İhracat Müdürü Serdar Demirel teslim aldı.